vecu cilvēku aprupe

Vecu cilvēku aprūpe — ar kādām grūtībām jārēķinās

Novecošana ir neizbēgams process, kas piemeklē ikvienu cilvēku. Vecumdienas katram var būt savādākas. Viens līdz pēdējam mirklim ir kustīgs, dzīvīgs un spējīgs parūpēties par sevi, bet cits zaudē veselību, kustību spējas, kļūst aprūpējams. Un tādos gadījumos tuviniekiem ir jādomā, kurš un kā labāk aprūpēs senioru.

Rūpes par gados vecajiem tuviniekiem ir pienākums, ko uzliek ģimenes bioloģiskās un emocionālās saites. Tomēr tas nav tik viegli un vienkārši, kā varētu šķist, jo senioru aprūpe ir grūts darbs — gan emocionāli, gan fiziski. Kādas ir galvenās grūtības, ar ko jāsastopas, aprūpējot gados vecu cilvēku?

Emocionālās grūtības

Redzēt, kā tuvs un mīļš cilvēks kļuvis nevarīgs, slims, ka neizbēgami tuvojas savas dzīves noslēgumam, nav viegli. Tas var radīt dažādas emocijas. Lai gan aprūpe noteikti tiek sākta ar labākajiem nodomiem, ar mīlestību un pacietību, vienalga jābūt gataviem, ka nāksies sastapties ar emocionālām grūtībām. Gados veci cilvēki, kur saslimuši, varbūt cieš no kādas garīgas un psiholoģiskas saslimšanas, tāpēc aprūpes personai var nākties sastapties ar situācijām, kas būs liels pārbaudījums. Seniors var būt kašķīgs, neapmierināts, ļoti prasīgs, dusmīgs, aizkaitināts, izgāzt pār aprūpes personu savu sarūgtinājumu par to, ka kļuvis nevarīgs un aprūpējams.

Fiziskās grūtības

Ja seniors ir slims, ar ierobežotām kustību spējām, tad tas nozīmē, ka aprūpes personām būs jārūpēja par viņa pārvietošanos, jācilā, jāapkopj, jādomā par to, kā nodrošināt higiēnu, jāveic mazgāšana un citas lietas, kas prasīs fizisku spēku. Tāpēc jāpadomā, kurš ģimenē ir spēcīgāks, kurš var būt atbalsts tad, ka seniors ir jāpārceļ, jānes uz vannasistabu vai jāizved no mājas, jāapmeklē ārstniecības iestādes. No fiziskā viedokļa šis darbs vairāk atbilst vīrietim, tāpēc sievietēm jābūt saudzīgam pret sevi un jāizvērtē savi spēki, nepakļaujot briesmām arī savu veselību.

Neaizmirst par savām vajadzībām

Vecu cilvēku aprūpē ļoti svarīgi ievērot kādu likumu — līdzsvaru starp pašaizliedzīgu aprūpes darbu un rūpēm par savām vajadzībām. Tāpēc ir vajadzīgi arī citi cilvēki, kuriem uzticēt seniora aprūpi, lai varētu parūpēties ar par savām emocionālajām un fiziskajām vajadzībām. Dzīve nav tikai rūpes par veco tuvinieku.

Bieži vien aprūpes personas sastopas ar psiholoģiskām gūtībām, nomāktību un skumjām, nogurumu un izdegšanu, tāpēc līdzsvars ir ļoti svarīgs. Ja nav neviena tuvinieka, kurš var dot atslodzi, tad var izmantot profesionāļu pakalpojumus, atstājot senioru uz brīdi kādā dienas aprūpes centrā vai pat ilgāk, lai varat aizbraukt ceļojumā, nokārtot kādas svarīgas lietas, jo nav iemesla tā dēļ atlikt un apstādināt savu dzīvi. Uzmanīgi jārīkojas arī personīgajā dzīvē, lai fakts, ka rūpējaties par vecu tuvinieku, neatstātu negatīvu iespaidu uz partnerattiecībām.

Kā atvieglot seniora aprūpi

Lai aprūpe būtu patīkama senioram un vieglāka aprūpētājam, vajadzētu atcerēties par pieejamo medicīnisko aprīkojumu, ko var izvietot mājās, lai būtu ērtāk. Tāpat ir arī plašs klāsts ar higiēnas precēm, kas ļauj efektīvi nodrošināt aprūpi.

Tiem senioriem, kuri ir uz gultas, kuriem ir kustību traucējumi, nesaturēšanas, var izmantot pieaugušo pamperus. Pamperi ir ērti, ar labu uzsūktspēju. Pamperi ļaus atvieglot ikdienu, arī pārvietošanos un palielināt seniora komfortu. Pamperi tiek izgatavot tā, lai materiāls būtu elpojošs, nekairinātu ādu. Nemanāmu pamperu izmantošana ļauj senioram saglabāt pašcieņu, jo zem apģērba pamperi nav redzami.

Vieni no pieprasītākajiem vecu cilvēku aprūpē ir TENA pamperi. Vairāk par tiem varat uzzināt: http://www.tena.lv/rupejoties-par-milotajiem/izstradajumi/jaunie-produkti/.

TENA nodrošina ne tikai pamperus un uzsūcošus ieliktnīšus gan vīriešiem, gan sievietēm, bet arī ādas kopšanas līdzekļus, kas būs ļoti noderīgi gulošu senioru ikdienas higiēnā, jo sniegs labākās rūpes ādai, mazinās izgulējumu risku.