bildinājums

Saderināšanās gredzeni — vai tādus vispār vajag?

Vīrietis krīt uz ceļiem savas mīļotās priekšā un pēc aizkustinošas runas sniedz viņai kastīti ar skaistu gredzenu, kuram ir mirdzošs akmentiņš. Tas ir saderināšanās gredzens, ko pēc Jā! vārda teikšanas laimīgā topošā sieva velk savā pirkstā. — Tā ir tipiska bildinājuma aina, ko redzam filmās, seriālos, par tām lasām mīlas romānos. Tas tik ļoti ir iespiedies sabiedrības apziņā, ka, šķiet, citādi nemaz nav iespējams. Tomēr vai saderināšanās gredzens kā stabila tradīcija vispār ir raksturīga mūsus valstī?

Man gribētos teikt, ka tieši saderināšanās gredzeni tomēr nav tāda nelaužama latviešu tradīcija. Mūsu tautai viens no iemesliem tam ir ekonomiski apsvērumi, kas vairumam cilvēku parasti nav bijuši pārāk labi. Jā, saderinašanās notiek, tik doti solījumi, tomēr tas varēja tikt apliecināts ar citām dāvanām. Piemēram, senāk bija tradīcija, ka saderināšanās laikā, kas bija publisks abu ģimeņu pasākums, meitene dāvināja līgavainim cimdus, bet viņš meitenei kurpes.

Tagad saderināšanās ir brīvprātīga

Pāri arī var vispār to visu, tajā skaitā saderināšanās gredzenus, neizvēlēties. Kāzas jau tā ir pasākums, kas saistās ar lielām izmaksām. Tāpēc ne visi grib un var vēl tērēties tam, lai tiktu pirkti dārgi saderināšanās gredzeni. Kāzās taču tāpat būs laulības gredzeni, kas arī tiks ikdienā nēsāti kā abu šo cilvēku savienības simboli. Tāpēc ļoti daudzi pāri mūsdienās tomēr nepērk saderināšanās gredzenus, jo labi juvelierizstrādājumi taču nav lēti.

Ja rocība atļauj — kāpēc ne!

uzvilkt-gredzenu-pirkstāTomēr no simboliskā un emocionālā viedokļa saderināšanās process un gredzena pasniegšana ir ļoti romantisks un nozīmīgs brīdis. Tas ir solījums, ko abi uzņēmušies, ko ciena. Abi viens otru ir izvēlējusies. Un to nekautrējas visiem paziņot. Saderinašanās gredzeni jau ir sava ziņā tāda kā zīme, kas parāda, ka sievietes ir aizņemtas. Senāk tādā veidā centās nodrošināt morāli un tikumu, jo saderināšanās periods varēja būs diezgan garš. Tagad tas ir emocionāls solījums, kas stiprina attiecības.

Ja finansiālā situācija to atļauj, tad saderināšanās gredzens un svinību rīkošana nav peļama doma, tā ir vēl viena diena, kad svinēt mīlestību, arī laicīgi jau paziņot, ka būs gaidāmas kāzas. Pēc laulībām saderināšanās gredzenu no labās rokas zeltneša pārceļ uz kreiso roku, jo tiek dota vieta laulību gredzenam. Dažreiz sievietes nēsā abus uz viena pirkta, bet parasti tas nav īpaši ērti.