19_20_gadsimta_tērpi

Pašu darināti tērpi – jo modē ir būt neatkārtojamam

19.gadsimtā un 20.gadsimta sākumā augstākajā sabiedrībā bija pieņemts dienas laikā vairākkārt pārģērbties, mainot dienas tērpu, vizīšu tērpu, tērpu tējas dzeršanai, vakartērpu. Matus, kas sniedzās līdz viduklim, ik vakaru vajadzēja rūpīgi izsukāt un ik rītu savīt mākslinieciskās cirtās un pīnēs, pēc tam bija jāaizsien korsete. To nevarēja paveikt bez istabenes palīdzības.

Mājkalpotājas loma tā laika sabiedrībā

Kā mūsdienās ikvienai dāmai ir svarīga zobu balināšana (http://www.apinesklinika.lv/pakalpojumi/zobu-balinasana/) tā agrāk bija svarīgi, lai katrai sevi cienošai dāmai būtu sava istabene.

Tolaik augstākās sabiedrības un vidusšķiras namos mājkalpotāja klātbūtni uzskatīja par pašsaprotamu, bet Pirmais pasaules karš visu mainīja. Lielbritānijā daudzas istabenes atstāja dienestu, lai uzņemtos tradicionālos vīriešu darbus. Pēc kara vidusšķira centās atgūt savus mājkalpotājus, taču veltīgi. Bijušie sulaiņi un istabas meitas gribēja turpināt darbu fabrikās, ierēdniecībā un citās jomās. Viņi bija izbaudījuši saldo neatkarības garšu un pie saimniekiem atgriezties vairs nevēlējās.

Strādnieku šķiras apģērbs

20.gadsimta 20.gados visi sāka nēsāt brīvus, sportiskus apģērbus tumšās krāsās, kādus agrāk uzskatīja par strādnieku šķirai piedienīgiem. Tos vairs nevajadzēja tik rūpīgi gludināt, lāpīt un mazgāt, un ģērbšanās kā procedūra kļuva daudz vienkāršāka. Modē nāca viegli kopjami un īsi mati, zēngalviņas. Sievietēm līdz ar to vairs nevajadzēja pavadīt garas stundas pie spoguļa, lai sakoptu frizūru.

Strādnieku šķiras sievietes izbaudīja brīvības garšu jaunajās darbavietās, bet vidusšķiras un augstāko aprindu dāmas ar prieku atteicās no izsmalcinātajiem, neērtajiem un laiku prasošajiem tērpiem. Līdz ar kalpotāju trūkumu radās nepieciešamība pēc apģērba, kas ērtāk uzvelkams. Tika radīti priekšauti virtuves darbiem, lai sievietes bez bēdas pašas varētu gatavot ēdienu un nenotraipīties. Jo nu arī jāmazgā un jāgludina taču bija pašām…

Kad kalpotājus aizvieto sadzīves tehnika

Pēc Otrā pasaules kara vajadzība pēc mājkalpotājiem saruka līdz minimumam. Parādījās ierīces, kas aizstāja kalpotājus – putekļu sūcēji, trauku mazgājamās mašīnas un veļas mašīnas… Turklāt ne visi, kas agrāk bija bagāti, tādi bija arī tagad.

Sievietes sāka šūt pašas savām rokām. Šūšana allaž bijusi sieviešu darbs un māksla, šūt prata praktiski visas sievietes. Kas notika ar šūšanu laika gaitā? Tā neizzuda, tieši otrādi – tā guva milzu popularitāti. Tagad modē ir pašu darināti tērpi vai tādi, kas šūdināti pēc individuāla pasūtījuma, ja pati šūt nemāk.

Pašu rokām darinātie tērpi ir moderni ne tikai tāpēc, ka šobrīd modē ir HAND MADE, bet arī tāpēc, ka iespējams izvēlēties tieši tādas krāsas un piegriezumus, kas pašam vislabāk tīk. Šobrīd Latvijā ir iespējams pasūtīt jeb kādu pašu darinātu apģērbu, arī cenas ir ļoti pieejamas, kvalitāte – izcila! Esiet radoši! Ģērbieties tā, lai pašiem tīk un priecē acis arī citiem.