kondicionieris

Kondicionieris — kas par to būtu jāzina

Kondicionieris ir viena no mūsdienīgām ierīcēm, kas spēj cilvēkiem sniegt komfortu, karstā laikā samazinot telpu temperatūru līdz komforta līmenim. Tomēr viedokļi par kondicionieriem ir diezgan pretrunīgi, to ietekme uz veselību ir daudz apspriests jautājums. Kāda tad īsti ir kondicioniera darbības specifika?

Kondicionieris vēsina, nevis vēdina

Domājot par kondicioniera ierīkošanu, jāsaprot, ka tā ir ierīce, kas gaisu atvēsina, tā nevēdina. Tas nerisinās svaiga gaisa un telpas mikroklimata problēmas. Telpās un ēkā kopumā jābt sakrātotai ventilācijas sistēmai. Kondicionieris arī sausina gaisu, tāpēc varētu būt vajadzība papildus izmantot ierīces gaisa mitruma regulēšanai. Kondicionieris sniedz telpās vēsumu, kas ir īpaši nepieciešams vasarās, kad saule piekarsē telpas un objektus, kur ir liela stiklotā virsma un ir vāja ventilācija. Tomēr kondicionieris nespēs risināt situāciju, ja ir arī citas problēmas ar gaisa apmaiņu.

Vislabāk izmantot tad, kad telpās nav cilvēku

Kondicionieris pūš aukstu gaisu, kas var kaitēt veselībai, ja cilvēks atrodas tieši ceļā kondicioniera gaisa plūsmai, tad tas var beigties ar nopietnu saslimšanu. Vasarā birojos tā ir ierasta problēma, ka kondicioniera dēļ cilvēki slimo ar elpceļu saslimšanām, saaukstēšanos, ir iekaisis kakls, var rasties locītavu iekaisumi un citas kaites. Tāpēc vislabāk un pareizāk kondicionieri būtu izmantot tad, kad telpā neviena nav. Piemēram, ieplānot regulāras piecu minūšu pauzes, kad visi iziet no telpas, lai var to atdzesēt. Arī ļoti strauja telpas atdzesēšana nav vēlama, jo tas var būt šoks ķermenim, kad sasvīdusi āda pēkšņi ir saskarē ar lielu daudzumu auksta gaisa. Ar kondicionieri tiešām jārīkojas ļoti piesardzīgi.

Modernais kondicionieris — komforta siltumsūknis

Te būtu pareizi ieminēt, ka šobrīd tirgū ir pieejamas ierīces, kas apvieno gan tradicionālās kondicioniera funkcijas, gan var uzsildīt telpas. Šādas ierīces daudzviet pat sekmīgi konkurē ar tradicionālo apkuri vai to sekmīgi papildina. Komforta siltumsūknis varētu būt diezgan labs risinājums komforta nodrošināšanai telpās. Ar šo iekārtu var uzturēt noteiktu temperatūru.

Šīs modernās ierīces arī ir aprīkotas ar filtriem un gaisa jonizatoru, kas atbrīvo no nepatīkamām smakām, pelējuma sēnītes, attīra gaisu no putekļiem un dzīvnieku spalvām. Šo iekārtu modernākās versijas arī ir daudz saudzīgākas pret cilvēku veselību, jo speciāli pielāgota tehnoloģja lauj panākt, ka izvadītais gaiss ātri un efektīvi sajaucas ar telpas  gaisu, neradot tiešu plūsmu uz ķermeni, kas ir ļoti svarīgi, ja iekārta ir tuvu gultai vai darba galdam.

Kā aizstāt kondicionieri?

Ja runa ir par tradicionālo kondicionieri, kuru izmanto, lai vēsinātu telpas, tad jāatceras, ka bieži vien situāciju iespējams risināt savādāk. Un beigu beigās kondicionieris nemaz nav nepieciešams, klimats telpās tiek noregulēts citos veidos. Sākumā jātiek galā ar ēkas ventilācijas sistēmu un apkuri. Tām ir jābūt optimālām un labā darba kārtībā. Tas var atbrīvot no pelējuma, mitruma, samazināt telpu sakaršanu, kas arī ir viens no iemesliem, kāpēc uzstāda kondicionieri.

Vēl viens piemērots risinājums, kas var daudzos gadījumos pilnībā aizstāt kondicionieri, ir aizsargžalūzijas, ko stiprina pie ēkas ārsienas. Tās var sniegt efektīvus risinājumus telpu ēnošanā, saules gaismas kontrolē, telpu sakaršanas novēršanā. Variants, kad aizsargžalūzijas tiek stiprinātas pie ēkas ārsienas, palielina to efektivitāti.

Aizsargžalūzijas ir noderīgas ne tikai vasarā, kad ļauj kontrolēt telpu sakaršanu un saules gaismas intensitāti, bet arī ziemā, kad sniedz iespēju efektīvāk saglabāt siltumu telpās. Tas ļauj samazināt apkures intensitāti un līdz ar to arī izdevumus. Un aizsargžalūzijas vienmēr ir lielisks ieguldījums sava privātuma nodrošināšanā. Tāpēc noteikti var uzskatīt, ka ir daudz ieguvumu no šāda risinājuma. Pēc tam, kad uzstādītas aizsargžalūzijas, vairs var nebūt vajadzības pēc kondicioniera.