berni

Kā sagatavoties bērna ienākšanai mājās

Neviens nav piedzimis informēts par to, kā būs rūpēties par saviem bērniem. Visi vecāki šim dzīves posmam ir gājuši cauri pirmo reizi. Tikai ar laiku, ar gadiem, vecāki iemācās, kā ir rūpēties par mazuli, kādas kļūdas tiek pieļautas un kas pozitīvs aizgūstams no citiem vecākiem. Tomēr, kamēr mazulis vēl mammas vēderā, ir vērts kārtīgi sagatavoties jaunā ģimenes locekļa ienākšanai mājvietā.

Mazulis jau zina, kas viņu sagaida. Bērns arī mammas vēderā aktīvi komunicē ar saviem vecākiem, viņš dzird, reaģē un skaņu un gaismu, jūt mammas emocijas. Tāpēc būtībā jau bērns ir sagatavots tam, kas viņu sagaida – kādas emocijas, valoda, balsis.

Arī vecāki laikus gatavojas, lai tiktos ar savu atvasīti. Mamma jau no paša grūtniecības sākuma apmeklē ārstu, konsultējas, dodas uz ultrasonogrāfiju un sāk gatavoties lielajam notikumam – mazuļa nākšanai pasaulē. Mūsdienās liels atbalsts gan grūtniecēm, gan ārstiem ir ultrasonogrāfija (kur veikt un kādas ir cenas, aplūkojiet vca.lv). Ultrasonogrāfija palīdz ielūkoties mammas vēderā, saprast, vai mazais attīstās pareizi, vai viņam viss ir kārtībā. Tāpat ar ultrasonogrāfijas palīdzību jaunajiem vecākiem ļauts uzzināt, kāds ir gaidāmā mazuļa dzimums.

Kad mazais jau krietni paaudzies, parasti pēdējos grūtniecības mēnešos, vecāki sāk intensīvi gatavoties viņa ienākšanai jaunajās mājās. Saraksts ar mantām, kas jāiegādājas, ir diezgan plašs. Un tāpat gadās, ka kaut kas tiek aizmirsts. Par to gan nav jākreņķējas – visu var paspēt nopirkt arī jau tad, kad mazais ir piedzimis!

Sākotnēji vecākiem vajadzētu izstaigāt savu mājokli un paskatīties, vai mājā nav kādas bērnam bīstamas vietas, kas būtu jānorobežo, jāizolē vai vienkārši īpaši jāpatur acīs. Jāuzmanās no karstuma avotiem – kamīns, atsegti dūmvadi, plītis.

Tāpat jāuzmanās no mājdzīvniekiem. Ja mājdzīvnieks līdz šim ģimenē bijis galvenais mīlulis, tad tagad viņam tiks pievērsts mazāk uzmanības, vismaz pirmajos mēnešos, kopš būs piedzimis mazulis. Mājdzīvnieks var nesaprast šādas pārmaiņas un kļūt greizsirdīgs. Parūpējieties par plānu, ko darīsiet, ja dzīvnieks kļūs agresīvs vai greizsirdīgs, ko tad, ja mazajam parādās nopietna alerģija pret mājdzīvnieku? Jau laikus izrunājiet dažādas alternatīvas, lai neciest ne bērns, ne dzīvnieks, ne jūs paši.

Visi vecāki sākumā pārdzīvo par to, vai visu izdosies iegādāties, vai nepieļaus kādas kļūdas izvēloties labākos piedāvājumus un firmas. Tomēr par to nudien nav jāsatraucas! Mazais jums iemācīs ar laiku to, kas viņam patīk labāk, kas ne tik labi. Un arī jūs kā vecāki izglītosieties tikai darot un pieļaujot kļūdas.

Nebaidieties doties personīgi uz bērnu preču veikaliem, uzdot jautājumus un konsultēties. Nedomājiet, ka pārdevēji veikalos vienmēr iesaka tikai dārgākās preces. Tomēr, ja jūtaties nedroši, meklējiet informāciju forumos un pie domubiedriem – šādās vietās pulcējas arī pieredzes bagāti vecāki, kas labprāt dalīsies savā pieredzē un novērojumos.

Bērns mājās ir kas jauns ne tikai vecākiem, bet arī pašam mazulītim. Vecāki vēl nezin, kā labāk par mazo rūpēties, kā atšķirt katras viņa raudas un mīmiku. Tāpat šķiet, ka nav skaidrs, kādas drēbītes mazajam vilkt mugurā, vai viņam ir ērti, vai nav karsti, vai nav auksti. Tomēr ne tikai vecākiem šī ir pirmā reize. Padomājiet par mazuli – viņš ir ienācis pasaulē PIRMO reizi. Viņš nezin neko no tā, ko zina viņa vecāki. Mazā dvēselīti tikko ir iemācījusies elpot, tikko atvērusi acis un muti, mācās sajust garšas un smaržas, redzēt savus vecākus.

Jūs mācīsieties kopā. Gan mazulis, gan viņa vecāki. Galvenais – būt pacietīgiem, abiem. Ja ģimene ir saticīga, pāris ir stiprs, tad arī mazulis jutīsies droši un stabili. Uzticieties sev, saviem spēkiem un savam bērnam, kurš jūtas nevarīgāks kā jūs brīžos, kad mazais raud.