dzemdības

Dzemdības — īpašs mirklis gan mātei, gan bērnam

Grūtniecības laikā sievietes apmeklē kursus, lai sagatavotos dzemdībām un visam, kas tajās notiks. Tomēr, lai arī cik gatavotos, lasītu, skatītos un klausītos, pa īstam šim notikumam sieviete nevar būt gatava, kamēr to nepiedzīvo.

Dzemdības ir dziļi intīms un personisks process, kur nevar būt vienādas un standarta pieredzes. Katra sieviete, katrs mazulis un situācija ir atšķirīga un unikāla. Tāpēc arī katram bērnam ir savs īpašais piedzimšanas stāsts.

Caur sāpēm uz satikšanos

Jā, dzemdības sāp. Gan mammai, gan bērnam. Tās ir fizisks pārdzīvojums, kas caur sāpēm virza tuvāk satikšanās brīdim. Sieviete zina, ka sāpēs, tomēr īsti nevar iztēloties, kā tas būs. Te sava loma ir ģenētikai, mazuļa izmēriem, arī sievietes psiholoģiskajai un fiziskajai gatavībai, sāpju slieksnim un vēl dažādiem citiem faktoriem, ko ne vienmēr var paredzēt.

Bērnam piedzimšana ir kā došanās projām no paradīzes un ideālajiem apstākļiem. Viņš nonāk svešā, skaļā, spožā un kairinošā pasaulē, kur vienīgais, ko viņš skaidri pazīst, ir mammas smarža un sirdspuksti.

Reti kura sieviete par savu bērnu piedzimšanu var runāt bez emocijām, satraukuma un pat asarām. Tā ir pieredze, kas nekad nebeidz pulsēt sievietes dvēselē. Gan labā pieredze. Gan sāpīgā. Jā, jo arī tāda mēdz būt.

Tuva cilvēka atbalsts — ļoti svarīgs

Dzemdību laikā sieviete ir ļoti ievainojama un emocionāli jutīga. Tāpēc ir ļoti labi, ja līdzās ir kāds uzticams cilvēks, kurš var iestāties par viņu, nepieļaut pret viņu emocionālu uz fizisku vardarbību, kas diemžēl joprojām ir samērā izplatīta dzemdību iestādēs. Tā ir laimes spēle, pie kāda personāla dzemdētāja nonāks. Viņa pilnībā ir šo cilvēku rokās. Ja tā nav diena, kad viņi gatavi būt laipni, iejūtīgi, pacietīgi, atbalstoši un profesionāli, tad tā arī var kļūt par ne to gaišāko dzemdību pieredzi.

Vīrs, mamma, māsa, daudzene, dūla — jebkurš cilvēks, kuram sieviete uzticas, ka viņš spēs būt viņas emocionālais mūris, vajadzētu piedalīties dzemdībās un atbalstīt sievietei šajā grūtajā un svētīgajā darbā.

Dzemdību somu jāsakrāmē laikus

Prognozētais dzemdību datums ir tikai orientējošs. Bērns nāk pasaule tad, kad ir tam gatavs. Tas var būt arī pat vairākas nedēļas ātrāk, nekā to ir plānojuši mediķi. Tāpēc māmiņai savam sirdsmieram labāk jau laikus jāsakrāmē dzemdību soma, ko vajadzības gadījumā ātri var nogādāt uz dzemdību iestādi.

Somā jāsaliek viss nepieciešamais mazulim — apģērbs, higiēnas preces. Kā arī priekš mammas — halāts, čības, ūdens, pamperi pieaugušajiem, kas būs vajadzīgi uzreiz pēc dzemdībām, un vēl daudzas citas lietas. Vislabāk somu krāmēt, izmantojot ārstu iedotu sarakstu, tad būs garantija, ka nekas svarīgs nav palaists garām.

Pēc dzemdībām ķermenim jāļauj atjaunoties

Dzemdības sievietes ķermenim ir liela slodze, tāda bija arī grūtniecības laiks. Pēc dzemdībām no ķermeņa iztīrās tas, kas vairs nebūs vajadzīgs, tāpēc kādu brīdi jālieto pamperi un higiēniskās paketes. Ķermenim, lai pēc dzemdībām atjaunotos un sakārtotu savas sistēmas, vajadzīgas pat vairākas nedēļas. To laikā jāatturas no fiziskas piepūles un no dzimumattiecībām.

Vislabāk, ja līdzās ir cilvēki, kuri var palīdzēt, atbrīvot no mājas soļa, palutināt un palīdzēt ar mazuļa aprūpi, lai mamma varētu atpūsties un pagulēt. Viņas galvenais uzdevums ir pabarot bērnu, sniegt viņam fizisko un emocionālo kontaktu. Par pārējo vajadzētu vismaz pirmajās nedēļās parūpēties tuviniekiem.