meistars

Darīt pašam vai meklēt meistaru?

Laba meistara pakalpojumi vienmēr labi arī maksā. Jebkurā nozarē. Un tas ir loģiski, jo profesionālam sava darba darītājam ir arī jāsaņem atbilstošs atalgojums. Tomēr ne vienmēr esam gatavi maksāt meistaram, jo žēl naudas.

Tad meklējam citus ceļus — mēģinām kaut ko darīt paši vai piesaistām amatierus. Kas no tā sanāk? Jā, var paveikties un pašam izdoties kaut ko salabot, iztaisīt, var paveikties arī ar zinošu amatieri, kurš paprasa daudz mazāku samaksu nekā sertificēts meistars. Tomēr tā ir laimes spēle, kur nevar būt lielas garantijas par kvalitāti un izdošanos.

Meistars zina, ko dara

Izlemjot par labu meistara piesaistīšanai, iegūst vairākas būtiskas priekšrocības.

  • Šim cilvēkam ir specifiskas zināšanas, par to, kas un kā ir jādara. Tie nav tikai eksperimenti un minējumi. Un tādās jomās kā būvniecība, remonts, eletrotehnika un citas specifiskas nozares tas ir ļoti būtiski, jo vēlamies drošu un ilgtermiņa rezultātu.
  • Ja piesaisti meistaru, tad arī saņemt garantiju par padarīto darbu.
  • Meistaram var izvirzīt pretenzijas, ja kvalitāte neapmierina vai darbs nav padarīts.
  • Nav jātērē savs laiks, kas mūsdienās ir ļoti svarīgs faktors, kāpēc cilvēki daudzas lietas tomēr uztic katras jomas speciālistiem.

Pats esmu meistars visā jomās. Vai tiešām?

Mans vectēvs un tētis tiešām paši prot visus darbus, kas mājā aktuāli — salabo, uzceļ, montē. Tētis pat ir zīmējis konstrukcijas un izgatavojis mēbeles. Pazuda elektrība, salūza veļas mašīna vai pārlīsa caurule? Nav problēmu, visu izdarīja. Tagad ir citi laiki. Cilvēki kaut kā vairāk aizgājuši no tām praktiskajām iemaņām, nav tās pārņēmuši no iepriekšējās paaudzes, ir specializējušies savā izvēlētajā profesijā, nejūt vajadzību izglītoties citos darbos.

Bet šī nezināšana daudziem netraucē naudas ekonomijas nolūkos ķerties pašiem pie kādu specifisku darbu darīšanas. Spilgts piemērs ir mans kaimiņš, kurš ceļ māju, dara to pats jau vairākus gadus. Diez ko viņam nevedas, visu laiku kādas ķibeles. Un nerodas iepaids, ka rezultāts ir īpaši kvalitatīvs.

Nesen mājai tika montēts dūmvads, skatījos, kā kaimiņš pagalmā darbojas, montē kopā dūmvada detaļas. Viņam bija atvests nerūsējošā tērauda dūmvads no RGJ, kas ir par izdevīgām cenām: http://www.rgj.lv/lat/cenas/. Viņš, protams, varēja arī lūgt montāžu un uzstādīšanu veikt uzņēmuma meistariem. Bet nē, viņš darbojās pats. Nezinu, cik droši ir bez specifiskām zināšanām montēt dūmvadu, kas būs tik nozīmīgs visas ēkas ugundrošībā. Es šādam darbam noteikti labāk izvēlētos meistara pakalpojumus, lai mierīgs prāts.

Gribēji, kā labāk, sanāca, kā vienmēr

Lai gan ieceres sākumā vienmēr ir tās labākas, bet pašdarbība bieži vien var nebeigties, tik labi, kā gribētos. Mēģinot kaut ko salabot un vai izdarīt paša rokām, galu galā var situāciju padarīt vēl sliktāku vai pat apdraudēt savu veselību un dzīvību. Tāpēc pirms katra darba uzņemšanās labāk divreiz padomāt — vai es to varu, vai tas nav bīstami, vai man ir vajadzīgās zināšanas un prasmes?